Komentovaná prohlídka výstavy Beze strachu

Přijďte se dozvědět více o výstavě Veroniky Psotkové v Artiu by KKCG na Bořislavce, pod názvem Beze strachu. Komentovanou prohlídkou Vás bude provádět autorka a kurátorka výstavy.

 

Hlavní foto

Veronika Psotková – Beze strachu

Registrace místa (prohlídka je zdarma): akce@kkcg.com


Program akce

Na komentované prohlídce se dozvíte, proč autorka volí ke své tvorbě právě tento nezvyklý materiál. Proč pro výstavu u nás vybrala tato díla či jak obtížné je vytvářet umění ve veřejném prostoru. 

Kurátorka Alžběta Krajčíková vám zase prozradí, proč pro první letošní výstavu oslovila právě Veroniku Psotkovou. Proč je prostor Artia pro výtvarníky výzvou a jak probíhá spolupráce autora s kurátorem. 

 

O výstavě

Výstava představuje nejaktuálnější autorčinu tvorbu, která je založena na realistickém figurálním sochařství. Ústředním motivem výstavního projektu je odvaha udělat změnu. Učinit krok do neznáma, aniž by nás při tom paralyzoval strach, bývá často jedno z nejtěžších i nejdůležitějších rozhodnutí v našich životech a může se týkat zdánlivých malicherností i existenciálních situací. Solitérní i souborné instalace a jejich mnohdy monumentální provedení mají za cíl nutkavě dodat odhodlání všem, kteří jej v danou chvíli potřebují. Drátěné bytosti svým zpracováním nastavují pomyslné zrcadlo tomu, co aktuálně prožíváme, a současně nás mohou přimět k rozehrání naší vlastní fantazie. Výstavou prostupuje také téma tlaku na jednotlivce, ať už z vlastního očekávání, nebo od společnosti jako celku. Vedle dalších tematických souborů Psotková na výstavě představuje autorské cykly Kůže líná a Kluzká židle. Dominantním objektem je ale především Pilíř společnosti, který je unikátním představením autorčiných figurálních site-specific kompozic, které dotváří přímo na konkrétním místě.

 

O prostoru

Artium přináší široké veřejnosti, obyvatelům Prahy 6, zaměstnancům i obchodním partnerům skupiny KKCG pestrý, srozumitelný a koncepčně ukotvený program stavějící na 4 dramaturgických pilířích: vizuální umění, hudba, performativní umění a festivaly a vzdělávání. V roce 2024 nese programová řada akcí název Linie odvahy a tematicky vychází z příběhu skupiny KKCG a jejích klíčových hodnot. Konkrétně výstavní cyklus zaměří v tomto roce pozornost na ženské autorky z přelomu generací x a y (roky narození 1979–1988), které jsou díky svým výtvarným projevům již rozpoznatelné a etablované na české umělecké scéně. Současně ale vyhledávají výzvy, negalerijní prostor Artia přijímají za svůj a akceptují ho se všemi jeho specifiky. Vybrané tvůrkyně převádějí se silným odhodláním své imaginace do reálných tematických linií. Skrze ně artikulují svá niterná i společenská témata a rozehrávají nové příběhy. Artium tak ožívá, neustále se proměňuje a nabízí přístupnou vstupenku do světa umění.

Podobné akce