19. Free Jazz Festival – Toša (CZ), Conny Bauer & Louis Rastig (DE)

jazz

Hlavní foto

Toša (CZ)

Klára Pudláková – kontrabas / Michal Wróblewski – saxofon

Klára Pudláková je publiku známá z kapel Uthando, MAOMAH, tria Pudlax s bratrem Janem, z folk-jazzového Avokadua se zpěvačkou a kytaristkou Anežkou Matouškovou nebo z dua s dánskou vibrafonistkou Viktorií Sondergaard. Dříve hrála také např. v kvartetu 2in2out.

Michal Wróblewski na sebe nejvíc upozornil v sestavách E Converso, Nejtek-Klápště-Wróblewski, JWQ i prací pro festival Jazz Goes To Town. Společně s Klárou se ovšem vydají do opět jiných, neprobádaných končin mezi „psanými“, chytlavě melodickými motivy a kompozicí v reálném čase.

Conny Bauer & Louis Rastig (DE)

Conny Bauer –  trombon / Louis Rastig – klavír

Průkopník moderního jazzu v někdejším Východním Německu a dnešní nadnárodně uznávaný hráč, trombonista Conny Bauer (*1943, Halle) je nositelem prestižní německé jazzové Albert Mangelsdorff Prize za celoživotní přínos. Více než zasloužené vzhledem Bauerovu tvůrčímu vkladu do evropské scény. Svoji cestu k muzice zahájil Konrad „Conny“ Bauer na přelomu 50. a 60. let jako samouk, kytarista, pianista a zpěvák ve swingových a boogie-woogie kapelách i jako nadšenec pro rodící se rock’n’roll. Formální vzdělání si později doplnil na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Weber.

První profesionální angažmá získal Bauer v roce 1969 v kapele saxofonisty „Lutena“ Petrowskyho, obdivně označovaného za „otce východoněmeckého free jazzu“. S Petrowskym a také s „Baby“ Sommerem a Ulrichem Gumpertem hrál i ve stylotvorném kvartetu Synopsis. K dalším Bauerovým důležitým působištím patřily kapely jako FEZ či Central Quartet. Ovšem už v roce 1974 dokázal strhnout a fascinovat publikum také svými sólovými vystoupeními. Za sebou má koncertování po celém světě včetně USA, Jižní Ameriky a Japonska a spolupráci s osobnostmi jako s německým saxofonistou Peterem Brötzmanem, anglickým bubeníkem a experimentátorem s elektronikou Tonym Oxleyem, anglickým kytaristou Derekem Baileyem, skotskou zpěvačkou a performerkou Maggie Nichols, jihoafrickým bubeníkem Louisem Tegobo Moholo, americkým bubeníkem Gerrym Hemingwayem a mnoha dalšími.

Pianista a hráč na syntezátory Louis Rastig (*1987, Berlín) potvrzuje přísloví o jablku, které nepadá daleko ke stromu. Patří k výrazným postavám improvizační scény. Jeho záběr přitom sahá od volné improvizace až po rock, kterému se věnuje v kapele European Sports Car. Pro berlínské dění je ovšem Louis důležitý nejen jako hudebník. Založil a zůstává uměleckým ředitelem festivalu avantgardního jazzu A L’ARME!, který získal Europe Jazz Network Award za objevný program. Spolu s Connym Bauerem si určili za cíl propojovat jazzovou avantgardu s estetikou soudobé hudby. O intuitivní sehranosti otce a syna navíc nelze pochybovat.

Podobné akce

Kurz animace pro děti i mládež, pro začátečníky i ty zkušenější v komunitním centru Nesedím, sousedím.

Celý článek 10. 1. 2025

Kurz animace pro děti i mládež, pro začátečníky i ty zkušenější v komunitním centru Nesedím, sousedím.

Celý článek 10. 1. 2025

Přednáška, na níž fotograf Tomáš Princ představí svůj projekt Humans of Prague, v němž oslovil v pražských ulicích přes 1500 náhodných chodců a k fotografiím sbíral krátké i delší úryvky hovoru, který s lidmi vedl. Krom jiného se můžete těšit i na několik příběhů, které autor zaznamenal na Petřinách či v oboře Hvězda. Po úvodní prezentaci bude následovat beseda. Blog, kde fotografie a texty publikoval, byl oceněný Magnesií Literou za rok 2016. Výběr vyšel v roce 2017 knižně v nakladatelství Labyrint.

Celý článek 5. 1. 2025