Odložte hromadné odvolání ředitelů příspěvkových organizací v sociální oblasti, vyzývají volení zástupci Prahy 6 pražskou radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milenu Johnovou. V otevřeném dopise vyjadřují obavy z destabilizace v poskytování zdravotnických a sociálních služeb v hlavním městě. Svou podporu pak vyjadřují zejména Evě Kalhousové, dlouholeté ředitelce Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6. K této podpoře se připojily také osobnosti veřejného života.
Pražský magistrát plánuje vyměnit vedení sedmnácti zařízení sociálních služeb, které jsou příspěvkovými organizacemi hlavního města. Zástupci Prahy 6 se proto obávají destabilizace zdravotně-sociálního segmentu v Praze. „Jsme přesvědčeni, že právě stabilita a již zmíněný citlivý přístup jsou těmi zásadními faktory, jež tato oblast služeb nyní potřebuje ze všeho nejvíce,“ píší v otevřeném dopise Mileně Johnové, radní hlavního města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví. Dopis dnes odeslal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, a to s podpisy Jakuba Stárka, místostarosty Prahy 6, Mariána Hoška, radního Prahy 6 pro sociální politiku a zdravotnictví, a také Jiřího Růžičky, který je prvním místopředsedou Senátu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitelem Prahy 6.
Žádost, aby vedení hlavního města odložilo plánované změny v sociální oblasti až na dobu po odeznění koronavirové pandemie, je také výrazem podpory Evě Kalhousové, která již dvacet let vede Domov pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6. „Paní ředitelka Kalhousová je člověk, který oplývá pozitivní energií, rozumí svému oboru a pro své klienty i podřízené by se rozdala. Je respektovanou odbornicí. Řídila stěhování domova pro seniory z dožívajících prostor na Vítězném náměstí do novostavby na Břevnově, kterou musela vlastními silami dotvořit, aby splňovala podmínky provozu. Není slepou zastánkyní pobytových zařízení. Vždy říká, že je potřebné najít vhodný mix služeb tak, aby vyhovoval všem. Tento přístup se vždy snažila v praxi uplatňovat. Je to i žena statečná – nebojí se říct nahlas svůj názor, i když ví, že ji za něj její nadřízení nepochválí. I proto se stala trnem v oku současné radní pro zdravotní a sociální politiku, která sveřepě trvá na své představě fungování služeb pro seniory, do které se ale pobytová zařízení, tedy domovy, nevejdou,“ vysvětluje Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, který v roce 2019 Evě Kalhousové udělil za její práci čestné občanství městské části.
Podporu Evě Kalhousové vyjadřují rovněž osobnosti, které ji znají z profesního i osobního hlediska. „S paní ředitelkou Kalhousovou se znám léta. Každý člověk zkušený v sociálních službách by dal cokoliv za její práci. Dělá ji dobře a rozumí jí. Takoví lidé by ze svých pozic odcházet neměli,“ říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77 – Konto Bariéry. Podobně oceňuje pracovní a osobnostní kvality ředitelky Kalhousové Ilja Šmíd, muzikolog, vysokoškolský pedagog a bývalý ministr kultury: „Paní Kalhousová vkládá do péče o seniory – kromě svých odborných schopností – nezměrnou empatii, porozumění a lásku. Její trvalou zásluhou je vybudování zcela nového, moderně vybaveného Domova pro seniory Elišky Purkyňové. Ale i dnes pracuje na dalších investičních projektech v sociální oblasti, především na rekonstrukci zařízení pro seniory v Thákurově ulici. Uznání za její dlouholetou práci se jí dostává především od klientů a jejich rodin, požívá velkého respektu mezi odbornou veřejností.“
Práci ředitelky Kalhousové a její setrvání ve funkci podporují také herečka Taťána Medvecká, bývalá ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková nebo ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.
Dopis pro Milenu Johnovou, radní hlavního města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví, je ke stažení v příloze této aktuality.