Vodní dílo bylo po jeho vypuštění odbahněno, celkové náklady se vyšplhaly na 32 milionů korun. O tom, kdy se budou moci v nádrži osvěžit, rozhodne déšť i to, kolik vody bude v Litovicko - Šáreckém potoku, kterým voda do Džbánu přitéká. V letních měsících to je obvykle kolem 50 litrů za sekundu, do nádrže se vejde 300.000 metrů krychlových vody.
Kromě odbahnění se nádrž dočkala i opravy stavidel a technologické části v její hrázi. Revitalizaci dokončí výsadba mokřadních rostlin, kterou magistrát plánuje na říjen. Výsledkem celého projektu by mělo být zejména dlouhodobé zlepšení kvality vody, zajištění bezpečného provozu vodního díla a zlepšení životních podmínek pro vodní rostliny a živočichy, a tím i pro sportovní rybolov.
V posledních letech se v nádrži v létě přemnožovaly sinice, tento problém ovšem odbahnění úplně nevyřeší. Největším zdrojem dusíkatých látek, které zvyšují množství sinic v nádrži, je totiž zemědělství. Vodní dílo Džbán bylo postaveno v letech 1966 až 1971 jako rekreační zázemí Pražanů. Odbahnění, které začalo v květnu, se nádrž dočkalo po 36 letech. Auta odvezla 65.000 metrů krychlových bahna, které poslouží jako hnojivo. Projekt je spolufinancován z fondů Evropské unie. Původně se počítalo s částkou o 20 milionů korun vyšší. Nakonec ale jednodušší likvidace nezávadného bahna, které nebylo zatíženo nebezpečnými látkami, projekt zlevnila a také urychlila.
(podle ČTK)
Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat.